Pięciolatki- poniedziałek

Dzień dobry! Dzisiaj jest poniedziałek, początek tygodnia w którym będziemy bawić się, rozmawiać, wykonywać różne zadania, ćwiczenia związane tematycznie z ekologią, segregacją śmieci, dbałością o przyrodę. Oto propozycje na dzień dzisiejszy:
1. Zabawy ruchowe z makulaturą: - niech dziecko weźmie starą gazetę lub zwykłą kartkę i stara się zgnieść ją jak najmocniej, a następnie podrzuca, łapie utworzoną kulką – teraz dziecko stara się rozprostować kartkę tak aby jej nie podrzeć – wyprostowany papier kładzie na podłodze i stara się za pomocą dmuchania przesuwać go – znowu zgniata i tworzy kulkę – stara się wrzucić do kosza
2. Rodzic czyta dziecku fragment wiersza I. Sikiryckiego Sznurek Jurka, dziecko słucha i stara się zapamiętać jakie śmieci znalazły się na boisku:
Za przedszkolem, bardzo blisko, było miejsce na boisko.
Kiedyś tam wyrzucił Jurek poplątany stary sznurek.
A nazajutrz obok sznurka od banana spadła skórka, wyrzucona przez Karola.
Tam też wkrótce Jaś i Ola wyrzucili bez wahania swoje torby po śniadaniach.
Stos papierków po cukierkach wysypała tam Walerka.
Na papierki spadła ścierka, jakaś pusta bombonierka i od lodów sto patyków, pustych kubków moc z plastiku.
Oto tak od sznurka Jurka, wnet urosła śmieci górka.
3. Rozmowa z dzieckiem – gdzie należy wyrzucać śmieci, co to znaczy segregacja, ekologia?
4. Zabawa plastyczna Dorysuj... narysujcie dziecko na środku kartki dowolną figurę geometryczną, a jego zadaniem jest dorysowanie figurze wybranych przez siebie elementów, tak, aby tworzyła spójną całość i nadanie jej tytułu ( np. Kula śmiechu, Wesoły kwiatek, kwadratowy obrazek ).
5. Zabawa Znajdź zielone – dziecko wyszukuje dowolne przedmioty w kolorze zielonym.
6. Swobodne zabawy na świeżym powietrzu, obserwacja koszy na śmieci i kolorowych pojemników do segregowania odpadów.

Miłego dnia w czystym otoczeniu!
Komunikat 2020-06-15, 07:40 | autor: Emilia Górska